Javakhishvili Devlet Üniversitesi 

        Tiflis İvan Javakhishvili Devlet Üniversitesi ünlü tarihçi İvan Javakhishvili ile birlikte bir grup tarihçi öncülüğünde 1918 tarihinde Kafkasya'da ilk yüksek öğrenim kurumu olarak kurulmuştur. Dünyada yayılmış olan eğitim merkezleri olarak Gürcistan Eğitim Sistemi çok eskidir.

        Üniversite Gürcistan Kralı Mimar Deyvit adına 26 Ocak 1918 tarihinde atıf edilerek açılmış ve bu tarihten sonra eğitime başlamıştır. Üniversite ilk kurulduğunda sadece tek bir fakülte olarakFelsefe Fakültesivardı. Çok az sayıda okutman ve öğrencisi bulunan üniversite kominist rejim döneminde baskılara be sansüre boyun eğmemiş bilimsel ve entelektüel bir üniversite olarak SSCB’nin parçalanmasına kadar devam etmiştir. Kominist idarenin çöküşünden sonra yeni bir döneme başlıyan Tiflis Devlet Üniversitesi eskiden olduğu gibi daha serbestçe çalışmaya başlamıştır.

        Tiflis İvan Javakhishvili Devlet Üniversitesi 18 profesör ve öğretim üyesi ile başlayan eğitimine şimdi ise 3275 öğretim üyesi ile devam etmektedir. Bunlardan 595 profesör ve doktor oluşmaktadır. 369 öğrencisinebaşlayan üniversite şimdi ise 35 binden fazla öğrencisi bulunmaktadır. Ayrıca Tiflis'te Tiflis İvan Cavahişvili Devlet ÜniversitesiGürcistan’da üniversiteler arasında eğitime yön vermektedir. Söyle ki;

      Üniversite bu asrın ihtiyaçlarına karşılık verebilecek bir şekilde eğitim sisteminde gerekli değişiklikleri düzenlemeleri yapmak için düzenli ve sistematik bir şekilde çalışmaktadır. Eğitim sistemindeki eksiklikleri tespit ederek daha ciddi ve iyi kaliteli bir eğitim verebilmek için gerekli çalışmaları yapmaktadır. Öğrenci ve akademik kapasitesi olarak Gürcistan’daki en büyük üniversitedir.

       Avrupa standartlarında bir üniversite haline gelebilmek için 2005 yılında Blogna sürecine katılmıştır. Bu süreç sonunda 7 yıl sonra 2012 yılındabaşarılı bir şekilde Blogna Kriterleriniciddi bir şekilde uygulayarak eğitimde kaliteyiyakalayan beni üniversite haline gelmiş Avrupa onayını almıştır. Tiflis İvan Cavahişvili Devlet Üniversitesi bulunan fakülteler, Hukuk Fakültesi, Tıp Fakültesi, İktisadi ve İşletme Fakültesi, Sosyal ve Siyasal bilimler, Beşeri Bilimler, Sağlık Bilimleri ve Doğa Bilimleri Fakültesiolmak üzere 6 fakülteden oluşmaktadır buna ek olarak ta 19 bölüm bulunmaktadır.


        Üniversiteye kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler gerekli belgeleri kayıt şartlarını, nasıl kayıt olacakları, yurt durumunu, okudukları süre içinde yardıma ihtiyaçları olduğu anda sorabilecekleri

        Eurostar eğitim ve danışmanlık merkezi size yardımcı olmak için bekliyor. Daha kaliteli güzel bir eğitim alabilmek için sizi üniversitemize bekliyoruz.